Ciekawostki

NIE JEST SAMOTNIKIEM

Żyje w kociej grupie, bardzo często strukturze matriarchalnej. Głową rodu jest najstarsza kotka, otaczająca się młodszymi samicami. Kocie relacje społeczne są zdecydowanie inne niż ludzkie,ale też są złożone i bywają bardzo silne. Dzięki odpowiedniemu dostępowi do pożywienia, kryjówek, schronienia i partnerów seksualnych, będzie panowała zgoda w kolonii i poszczególne osobniki będą unikać konfrontacji. Pamiętajmy, że człowiek dla kota także jest zasobem, ale społecznym.

Rodzina

Kotka i jej potomstwo z danego miotu tworzą podstawową komórkę społeczną. Dzieci najczęściej przy matce zostają do ok 6 miesiąca życia. Jeśli pokarmu jest mało, kotka przegania młodziki, nakłaniając je do usamodzielnienia.
Życie w kociej grupie często zapewnienia bezpieczeństwo jej członkom i przyspiesza rozwój kocich maluchów.
Kotki potrafią dzielić się obowiązkami i wspólnie zajmują się potomstwem.

Mleko

Mleko dla kota nie jest dobre : „mleko zawiera składniki odżywcze, które są kotu zbędne, a wręcz mogą być szkodliwe. Należy do nich laktoza- cukier, który u dorosłych kotów może powodować biegunkę, ponieważ po okresie dzieciństwa ich organizm przestaje produkować trawiący je enzym- laktazę. Kolejnym składnikiem jest kazeina- białko, które jest długo trawione i obciąża układ pokarmowy. Z kolei mleko bez laktozy (…) ma w składzie znaczną ilość glukozy, co wpływa na zaburzenie przyswajania składników odżywczych z pokarmów

(str 43-44 „Kocie smaki o zbilansowanej diecie dla kotów” Agnieszka Cholewiak- Góralczyk)

Dieta

Koty mają krótki układ pokarmowy, dlatego powinny jeść małe porcje ale często. Minimalna liczba posiłków to 4 razy dziennie. Koty nie potrafią najeść się na zapas. Młode kociaki należy karmić tyle ile potrzebują, czyli tak często jak to możliwe.